Jak to mám s digitální hudbou já

Kdysi bylo celkem normální si kupovat hudbu od umělců co měl člověk rád. Já jsem ještě zažil kazety (to jsem vyrůstal) a nástup hudebních CD (to jsem dospíval). Doma jste jich neměli hromady (pokud jste nebyli z bohaté rodiny, což já jsem nebyl) a každou koupi si člověk pečlivě rozmyslel.

Mezi lidma frčeli mix kazety, prostě každý si nahrál na kazetu písničky co měl rád, některé z vlastních originálek, jiné z originálek co si půjčil od kámoše, jiné z rádia. Byla to taková šedá zóna.

Jinak jsme poslouchali rádio. Myslím že pro rádia to tenkrát byla zlatá doba, protože je poslouchalo hodně lidí, takže se jim i dobře prodávala reklama.

Pak přišel trochu použitelnější internet a první mp3. A začalo digitální pirátství, které pokračuje dodnes.

Tohle ovšem nepíšu abych nadával na piráty. Konec konců sám jsem si také něco stáhnul, ovšem i koupil (myslím koupil v digitální formě, například na iTunes). Zamyslel jsem se trochu nad současným stavem digitální distribuce, když jsem přemýšlel nad tím jestli si zaplatím Spotify.

Velká vydavatelství totiž podle mě úplně nehorázně zaspali dobu a to, co jsme měli mít před deseti lety máme teprve dnes a to ještě ne v úplně dotažené podobě. A trh na to mezitím reagoval, nejenom pirátstvím, ale také legální možností dostat se k hudbě zdarma.

Dnes a denně používám Soundcloud, jak na počítači, tak na mobilu při cestě do práce. Ano, chce to čas a vědět co člověk chce, protože podobně jako na YouTube je většina videí nekoukatelných i na Soundcloudu je většina nahrávek neposlouchatelných, ale ten zbytek jsou profesionální hudebníci, kteří dávají svou tvorbu zdarma.

YouTube je kapitola sama pro sebe. Každé ráno, když se probudím, pustím si jeden z úžasných mixů na téma melodicstep, trap, female voice trance atp. Nemám vůbec potřebu vyhledávat nějakého konkrétního umělce, pustím si jeden z nekonečného množství mixů a mám na ráno vystaráno.

Teď zpátky k Spotify premium. Nevím jestli se mi chce dát 1942 Kč za rok jenom proto abych si občas vyhledal něco konkrétního. Při práci si většinou pouštím něco nerušivého (na to mám na Soundcloudu oblíbené umělce co dělají takový druh hudby co podporuje soustředění, cestou do/z práce si většinou pouštím hard german techno (abych mentálně přežil tlačenice v MHD) a doma, krom rána většinou neposlouchám nic, protože u kompu hraju nějakou hru, koukám na film/seriál nebo spím 🙂

Líbil se ti článek?
Příspěvek byl publikován v rubrice Minecraft se štítky , a jeho autorem je Crafak. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 komentáře u “Jak to mám s digitální hudbou já

 1. Ano, pamatuji si když jsem byl dítě, jak jsme si se ségrou nahrávali tehdejší pecky na kazety 😀 a že jsme jich doma měli 🙂 Jinak Crafe, pokud jsi spokojený se Souncloud, tak mně přijde zbytečný si platit za Spotify 🙂 Ale rozhodnutí je to na tobě.
  Jinak mě velice baví číst si tvůj blog a sledovat tvá videa a streamy. Jsi pro mě stále jednička CZ/SK Youtubu 🙂

  • Díky 🙂 Spotify zatím poslouchám zadarmo s reklamami, pokud chci něco konkrétního, ale Soundcloud u mě asi vede.

 2. Crafe, tenhle komentář se sice nevztahuje k tomuto článku, ale to je jedno.
  Chci se zeptat, jestli až vyjde American Truck Simulator, natočiš ho?
  Díky

  • Ahoj, určitě budu dělat unboxing sběratelské edice. Ze samotné hry jsem udělal krátký live stream, záznam je na mém YouTube.

Komentáře nejsou povoleny.