Poplatky, ideálně navždy

Poslední dobou mě celkem štve množství služeb, software, her a bůh ví čeho ještě, kde si žádají platit měsíční poplatky. Kdysi jsem si koupil licenci na software a ta byla platná na celou životnost software. Dneska už všude jenom vidíte jak je všechno za poplatek na pravidelné bázi. Jasně, protože je to výhodnější pro firmy, neb jim zaručuje stálejší přísun financí a ne jenom jednorázové prodeje, když vydají nový produkt.

Pro uživatele je to také zdánlivě výhodné, že. Proč utratit třeba 3000,- když mi stačí zaplatit 150,- za měsíc. Jenže za dva roky už pořádně přeplácím. A někdy je to opravdu úsměvné, když mám platit měsíční poplatek za software, který mi neposkytuje ani žádnou službu, prostě ho jenom mám na počítači a k svému provozu nepoužívá nic externího.

Přitom jsem zvyklej platit měsíční poplatky dlouho. Střídavě někdy od roku 2008 platím WoWko a vůbec jsem si nikdy nestěžoval, protože rozumím tomu že Blizzard musí platit hromadu serverů a lidí co se o ně starají a dalších co poskytují zákaznickou podporu. Ale nezlobte se na mě, platit za editor fotek, kterej jednou vyjde a pak jsou na něj maximálně dvě záplaty za rok, tak to se mi měsíční poplatek opravdu platit nechce. A jsem mnohem ochotnější utratit X tisíc korun jednorázově, než pořád myslet na to, že mám někde měsíční závazek.

Líbil se ti článek?
Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Crafak. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u “Poplatky, ideálně navždy

 1. Ano Crafe, taky mě to štve…editorem fotek jsi určitě myslel něco od Adobe nově CC ne ? … a tohle placení to je fakt hrůza, protože firmy si nahrabou a co hůř, tak ty třeba potřebuješ ten SW jednou, dvakrát do měsíce a platíš za to jak blbej. A jestli to např.: u toho Adobe ještě nefixli, tak jsem tam našel docela super chybu, ale fakt nevím jak je to s tím fixem.
  Každopádně Crafe nechceš se mi podívat na stránky ? odkaz budeš mít ve formuláři. a kdyby jsi byl tak hodnej, tak mi pošli e-mail, jak se líbí (všechno vlastní)

 2. Je to zároveň dost omezující pro například začátečníky, kteří jsou odhodláni nestahovat někde nějakej simple program (teď mluvím třeba o natáčení nebo editaci fotek atd.) a chtějí kvalitní software. Mně se to taky nelíbí, protože mi to právě omezuje finanční situaci na měsíc, kdy bych ty peníze utratil za něco hmotného.
  Aspoň můžu poděkovat autorům OBSka nebo Blenderu. 😀

 3. Jistě narážíš na Adobe Photoshop, který z prodeje licencí přešel na předplatné. Osobně se mi tato volba také nezamlouvá a proto vlastním CS6 a na Photoshop CC rozhodně přecházet nemíním.
  Bohužel si tuto bezvadnou službu Adobe neuplatňuje jen u tohoto software.
  Navíc jak je vidno, začíná to být nový trend, jako Microsoft Office 360, ale tam má stále naštěstí zákazník šanci koupit si Office 2016, kde zaplatí jednorázový poplatek a funguje do konce životnosti software bez jakýchkoliv starostí.
  Řešení je jediné. Neakceptovat formu měsíčních poplatků a v případě, že společnost již nenabídne jinou možnost, tak se poohlédnout po konkurenčních produktech.
  Upřímně řečeno, pracoval jsem ve Photoshop CS3, CS5(5,5) a dnes CS6, ale nikdy by mě nenapadlo, že zrovna takovýto produkt přejde na formu měsíčních poplatků.
  Licence není vázaná na HW, takže u CS6 už asi zůstanu, pokud se v Adobe neumoudří a nevydají CS7.

Komentáře nejsou povoleny.